Skip to content
Advertisements

Electric Picnic 2019 Full Stage Times & Site Map

billie eilish

Electric Picnic 2019 kicks off this weekend at Stradbally Hall with a plethora of artists performing at the festival. Here is the full list of stage times. 

ELECTRIC PICNIC 2019 STAGE TIMES

VULPYNES

THURSDAY

Salty Dog stage
10.30pm Mo Kelly (DJ set)
9.40pm Montauk Hotel
8.30pm Vulpynes
7.30pm Carron

image001 (2)

FRIDAY

Main stage
10.30pm Hozier
9pm Dermot Kennedy
7.30pm Billie Eilish
6pm David Kennan

Electric Arena
10.30pm James Blake
8.45pm Jarvis Cocker Introducing Jarv IS
7.15pm Miles Kane
6pm Toucan

Body & Soul main stage
2.45am Embrz
1.30am Flohio
Midnight International Teachers of Pop
10.45pm Elma Orkestra & Ryan Vail
9.15pm Arvo Party
8.30pm The Claque
7.15pm TPM
6pm Toshín

Three Made by Music stage
10.30pm Shura
9.15pm Serpentwithfeet
8.05pm Sports Team
6.55pm Alex Gough
6pm Curtis Walsh

The Jerry Fish Electric Sideshow
2am The Kilo 1977
Midnight Bon Voyage feat. Shamon Cassette and Arveene
11pm Carnival Fire Show feat. Terri Fierce & Family
9pm Se7en Inch Collective
7.30pm DJ Mattie B
6pm Will De Burce

Salty Dog stage
2.50am Transformer by the Salty Dog No Stars
1am Secret guests
11.30pm Khartoum
10.05pm Stefan Murphy and the Athletes of Soul
8.30pm The Uproot Hootenanny
7.05pm Waiting for Smith
5.40pm These Charming Men
4.35pm The Roadhouse Doors
3.30pm Brian Whittington
2.20pm Cherym
1.10pm Secret guests
Noon Electric Wednesday

Trailer Park
1.05am Spinster DJs
11.40pm Cooks But We’re Chefs
10.15pm Loosysmokes
9pm Shogunz of Stank
7.45pm Panik Attacks
6.30pm Henry Earnest
5.15pm Harvest: A Tribute to Neil Young
4pm Montauk Hotel
2.45pm A Great Quiet
1.25pm Galway Street Club
Noon Code of Behaviour Brass Band

Global Green Village Hall
2.15am Mo Kelly (DJ set)
12.30-2am RobotRock

Trenchtown: Kingston 12 Arena
2.30am Bazza Ranks x Dynamite MC
12.20am DJ Wax
11.40pm Adrian Lenz
10pm Jigzzsaw
8.30pm The Rebel Souls
7.15pm Boss Sound Manifesto
6pm Jameire
4pm DJ Mog Y

Trenchtown: Afrikaya
10pm Lex Woo
8pm Easy Yves
6pm Baz Hickey
4pm MC Little Tree
2pm Selective Sounds
Noon Oi Oi Sound

Trenchtown: Treasure Beach
Midnight Sibh C
10pm Lady Michelle
8pm Miss Scotty
6pm DJ Blazehitta
4pm DJ Nigel Woods
2pm DJ Defensive Mix Up
Noon DJ Dodgy
11am One World Sound
9am Will Softly

Casa Bacardi
10pm Heidi
8pm Jasper James
6pm Get Down Edits
4pm Jimmy Rouge
2pm Adult Store

CHRISTINE_QUEENS_1000-920x584

SATURDAY

Main stage
11.30pm The Strokes
9.15pm The 1975
7.45pm Christine and the Queens
6pm Gerry Cinnamon
4.30pm Years & Years
3.15pm Wild Youth
1.45pm The Riptide Movement

Electric Arena
10.30pm Four Tet
9.45pm Richie Hawtin
8.15pm Metronomy
7pm Chalri XCX
5.45pm Freya Ridings
4.30pm Otherkin
3.15pm Lyra
2.15pm Aimée

Cosby Tent
11pm Sons of Kemet
9.30pm Yves Tumor
8pm Viagara Boys
6.30pm Girl in Red
5.15pm Biig Piig
4.05pm Silverbacks
3pm The Clockworks
2pm Isaac Butler
1pm Happyalone

Body & Soul main stage
2am Kelly-Anne Byrne
12.45am Lamb
11pm JMSN
9.45pm MangoXMathman
8.45pm Thumper
7.15pm Inni-K
6pm Paddy Hanna
4.45pm Fonda
3.45pm Kitt Philippa
2.30pm Jessica Pratt
1.30pm Graham Sweeney
12.30pm April

Rankin’s Wood stage
10.30pm Echo & the Bunnymen
9.15pm Brittany Howard
7.45pm Duff McKagan
6.30pm Maverick Sabre
5.15pm Alma
4pm Inhaler
3pm ELM
2pm Post-Party

Three Made by Music stage
11.45pm JyellowL
10.30pm Three Made by Music
9.15pm Easy Life
8pm White Reaper
6.50pm The Scratch
5.45pm Just Mustard
4.30pm Working Men’s Club
3.30pm Somebody’s Child
2.30pm Rob de Boer
1.30pm Uly

Jerry Fish Electric Sideshow
Midnight Sideshow Disco/ Mother DJs
11pm The Frank and Walters
10pm Sack
9pm Home Brew
7.40pm The Academic
6.40pm Powpig
5.40pm San Patricio Mariachi Band
4.40pm Crow Black Chicken
3.40pm Underscore Orchestra
2.50pm Jack O’Rourke
2pm Join Me In The Pines
1.10pm Odd Morris
12.20pm Martian Subculture
11am Breathe With The Beat 

Salty Dog stage
2.50-4am Otherkin
1am RSAG
11.30pm Kormac
10.05pm Pillow Queens
8.30pm Shogunz of Stank
7.05pm Secret guests
6pm Porcelain Hill
4.50pm Nealo
3.40pm Badhands
2.25pm Amy Montgomery
1.10pm Ojo
Noon Amber and the Bear

Trailer Park
11.40pm Telephones
10.15pm Loosysmokes
9pm Interskalactic
7.45pm Khartoum
6.40pm Luna Boys
5.30pm CC Brez
4.20pm The Roadhouse Doors
3.30pm Special guests
2.30pm The Pearly Whites
1.15pm Bootleg Beach Boys
Noon The Lunatics and guests

Global Green Village Hall
2.30am Conor Fahy (DJ)
1am The Rebellion (DJ)
8-8.40pm Kyoto Love Hotel
7pm Kastane
6pm OfficeCoffee
5pm Basciville
4pm Dashoda
3pm Abbacaxi
2pm Meghan Murray

Trenchtown: Kingston 12 Arena
2.30am Sim Simma Soundsystem
1.20am Mango x Mathman
12.30am Outsider YP
11.20pm Ruckus FX
9.50pm The Skatuesques
8pm Yankari
6.20pm The Light Runners
4pm Ska Patrol
2pm DJ Grillz x DJ Chedder

Trenchtown: Afrikaya
10pm Rootsman Wurzel
9.15pm Inike
8.20pm Berracah Kisia
7pm Will Softly Afrobeat Set
4pm 3 Little Birds
2pm Lavosti x Dreadzilla
Noon Oi Oi Sound

Trenchtown: Treasure Beach
Midnight Jason Rootical
10pm Dr. Reggae Richie
8pm DJ Defensive Mix Up
6.30pm DJ Nigel Woods
4.30pm DJ Blazehitta
3.30pm Treasure Beach Collective
3pm Hot Sauce Dance It Up
1pm One World Sound
11am DJ Slick Normal
9am DJ Dodgy

Casa Bacardi
Midnight   Jordan
10pm   Detroit Swindle
8pm   Boots & Kats
6pm   Magnier
4.30pm   Riff Shop
3pm   Max & Fairbanks
1.30pm   Tara Stewart
12pm   Bedlam DJs

02-florence-and-the-machine-2018-billboard-1548

SUNDAY

Main stage
10.30pm Florence + the Machine
8.30pm Kodaline
7pm Richard Ashcroft
5.30pm Jess Glynne
4.15pm Razorlight
2.30pm Soja
1pm Dublin Gospel Choir

Electric Arena
10.30pm The Streets
9.15pm J Hus
7.30pm Róisín Murphy
6pm Johnny Marr
4.45pm Sam Fender
3.30pm King Kong Kompany
2pm Fangclub

Cosby Tent
11pm Courtney Barnett
9.30pm Parquet Courts
8.15pm Bodega
7pm Sasami
5.45pm Sea Girls
4.30pm Cavetown
3.30pm The Wha
2.30pm Declan J Donovan

Body & Soul main stage
2.30am Gaudi
1am King Kong Company
11.15pm Elder Island
9.45pm Self Esteem
8.30pm Æ MAK
7.15pm Proper Micro NV
6pm whenyoung
4.45pm In Their Thousands
3.30pm Junior Brother
2.15pm Bob Skeleton
1.15pm Gemma Bradley
Noon Sult

Rankin’s Wood stage
11pm Michael Kiwanuka
9.30pm Mitski
8.15pm Mø
7pm All Tvvins
5.45pm Talos
4.30pm Le Boom
3.15pm Touts
2pm His Father’s Voice

Three Made by Music stage
11pm Kero Kero Bonito
9.45pm Ider
8.30pm Let’s Eat Grandma
7.15pm Georgia
6pm Cassia
5pm Heavy Lungs
4pm Powpig
3pm Yonaka
2pm Sinéad O’Brien

Jerry Fish Electric Sideshow
Midnight Sideshow Disco/’End Of The World Party’ The Kilo 1977
11pm Very Loud Special Guests
9.40pm Ajo Arkestra
8.20pm Jerry Fish Electric Sideshow Band and An Emotional Fish
7.20pm Kid Karate
6.20pm Somebody’s Child
5.20pm The Pale
4.30pm Black Bank Folk
3.40pm Classic Yellow
2.50pm Clare Sands
2pm Wolff
1.10pm Lilac
12.20pm Sparkle
11.20am Wobbly Circus Workshop

Salty Dog stage
3am Moxie
1.40am Meltybrains?
12.10am Cathy Davey
10.45pm Touts
9.20pm The Wha
7.55pm The Scratch
6.30pm Cooks But We’re Chefs
5.15pm Autre Monde
4.35pm Sinéad O’Brien
3.30pm Jinx Lennon
2.20pm Bicurious
1.10pm State Lights
Noon Galway Street Club

Trailer Park
12.30am Trenchuria
11.10pm TPM
9.50pm Loosysmokes
8.25pm prYmary colours
7.10pm Strange Attractor
5.55pm Junk Kouture
4.40pm Dublin Gospel Choir
3.25pm Ojo
2.15pm Underscore Orkestra
1.05pm Trinitones and Dublin Ukelele Collective
12.25pm InBetween Honey
11.45am Opal Lights

Global Green Village Hall
Midnight Closing party
9pm Disrupt
8pm Kiruu
7pm jarjarjr
5.50pm Special guest
4.30pm SpeakEATsy: A People’s Dialogue
3.50pm NibZz
3pm Zamo Riffman
2pm Airbourne Sphinge

Trenchtown: Kingston 12 Arena
2am Cian Finn
12.50am Stevie G x Hot Sauce Dance Crew featuring Celaviedmai x Kellzy Boy
11.30pm Natty Wailer
10pm Keltic Possee featuring Lavosti
8.40pm The Skalps
7pm The Clandestinos
5.30pm Skazoo Allstars
4.45pm Bevin Rimson
2.30pm Jon Pierce

Trenchtown: Afrikaya
10pm The Electric Caravan
8pm DJ Wally/Phil One/Black MC
6pm DJ Kali
4pm Selective Sounds
2pm DJ Slick Normal
Noon Oi Oi Sound

Trenchtown: Treasure Beach
10pm Treasure Beach Collective
8pm Jay Sharp
5pm 3 Little Birds
3pm DJ Dodgy
1pm One World Sound
11am DJ Will Softly x DJ Slick Normal
9am Sibh C

Casa Bacardi
10pm   Mark Knight
9pm   Al Gibbs
6.30pm  Krafty Kuts/A-Skillz
5pm   Riff Shop
3pm   Quinton Campbell
1.30pm   Justyna Koss
12pm   LPM

ELECTRIC PICNIC 2019 SITE MAP

electric picnic 2019 site map

Electric Picnic 2019 is SOLD OUT. For more information visit electricpicnic.ie

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: